سورنا ستاری: فرهنگ غلط نفتی درمقابل نوآوری و خلاقيت ایستاده است

سورنا ستاری: فرهنگ غلط نفتی درمقابل نوآوری و خلاقيت ایستاده است

معاون علمی و فناوری رياست‌جمهوری عصر امروز، ۲۷ بهمن، با حضور در ششمین نمايشگاه اينترنت اشياء واقع در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران اعلام کرد که اکنون شرکت‌های زیادی در حوزه‌ی هوش مصنوعی در کشور فعال هستند و به سخت‌افزارهای حوزه‌ی اینترنت اشیاء وابستگی دارند.

به‌گزارش زومیت، سورنا ستاری در مراسم رونمايی خدمات اينترنت اشياء به نقش فرهنگ در توسعه اشاره کرد و گفت: «جا‌انداختن فرهنگ هوشمندسازی در سيستم‌های دولتی در تمام دنيا به‌ويژه در اقتصاد نفتی بسيار سخت است.» ستاری توصیه کرد بازار اصلی اينترنت اشياء باید در بخش خصوصی دیده شود و مدیران خواستار پیاده‌کردن هوشمندسازی در سازمان‌ها حمایت شوند. سورنا ستاری اضافه کرد:

اينكه انتظار داشته باشيم بخش دولتی در حوزه‌ی هوشمندسازی جلوتر از مردم باشد، انتظار درستی نيست و اصول تفكر دولتی با نوآوری و هوشمندسازی متناقض است. توسعه‌ی هوشمندسازی مانند ساير توسعه‌ها در نوآوری است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در نمایشگاه اینترنت اشیا

ستاری به این موضوع اشاره کرد مردم دولت را به حمایت از تاکسی‌های آنلاين مجبور کردند و دولت مجبور شد از آن‌ها حمايت کند؛ اما در حوزه‌هايی كه بخش خصوصی فعاليت می‌کنند، هوشمندسازی را می‌توان توسعه داد. ستاری توصیه کرد فعالان بخش اينترنت اشياء و هوش مصنوعی در بحث شهر هوشمند نیز شهرداری را باید یاری کنند و سرويسی ارائه دهند که مردم از آن استفاده کنند و دیگر کسی نتواند با فعالیت آن مقابله کند.

به‌گفته‌ی معاون علمی و فناوری رياست‌جمهوری، بخشی از حوزه‌های هوشمندسازی مانند حوزه‌ی راه را دولت مصادره‌ می‌کند و متأسفانه تغییری در آن‌ها پذیرفته نمی‌شود. ستاری افزود ازآنجاکه فرهنگ توسعه در این زمینه به‌درستی نهادینه نشد، مسیری اشتباه طی شد و توسعه را در تأسیس مراکز مختلف دیدیم؛ بااین‌حال، اگر فرهنگ درست شود و جامعه از نوآوری استقبال كند، بخش خصوصی یا دولتی می‌توانند سخت‌افزار و نرم‌افزار توليد كنند. سورنا ستاری گفت:

بايد با فرهنگ غلط نفتی مقابله كنيم؛ فرهنگی كه درمقابل نوآوری و خلاقيت با پول نفت می‌ايستد.

گفتنی است ششمين نمايشگاه اينترنت اشياء روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، ۲۷ و ۲۸ بهمن ۱۳۹۹، در سالن ۲۷ نمايشگاه‌های بين‌المللی تهران در حال برگزاری است.