وزیر اقتصاد: انجام رجیستری تلفن همراه با روش فعلی فسادآور است

وزیر اقتصاد: انجام رجیستری تلفن همراه با روش فعلی فسادآور است

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی در نامه‌ای به رئیس کل گمرک خبر از بازدید میدانی گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) در خصوص رجیستری تلفن همراه با توجه به شکایات مردم داده است. او در این نامه تأکید کرده که براساس بررسی‌ آن‌ها، دریافت عوارض برای رجیستری تلفن‌ همراه به روش فعلی موجب ایجاد فساد به دلیل رانت انحصاری واردات می‌شود و در این بین هم حق مسافران تضیع می‌شود. خاندوزی در نامه خود تأکید کرده که با توجه به اختیارات گمرک ایران که در قانون امور گمرکی هم تصریح شده، لازم است اقداماتی به منظور برطرف شدن مشکلات پیش آمده انجام بگیرد.

روز گذشته (۶ شهریور) ایسنا در خبری اعلام کرد که طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران با بررسی‌های صورت گرفته در رابطه با رجیستری گوشی تلفن همراه و بازدید وزیر اقتصاد، مقرر شده است که با تشکیل کارگروهی در رابطه با حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیر حضوری آن تصمیم نهایی اخذ شود. ایسنا در خبر خود از احتمال حذف کامل رجیستری گوشی از مبادی ورودی داده است.

توییت وزیر اقتصاد در مورد ارسال نامه به گمرک برای غیرحضوری شدن رجیستری گوشی

حالا در نامه وزیر اقتصاد به رئیس گمرک، خاندوزی ضمن انتقاد از وضعیت موجود رجیستری گوشی تلفن همراه، از گمرک خواسته است کارگروهی متشکل از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شود و ظرف مدت ۱۰ روز فرایند مربوط به نحوه واردات گوشی ثبت شود تا ثبت کلیه تلفن‌های همراه مسافری به جز کالاهای لوکس و نیز فرایند واردات تچاری این محصولات بدون نیاز به مراجعه حضوری و صرفا از طریق یک درگاه غیر حضوری انجام شود. او تأکید کرده که با این کار از تشکیل صف‌های رجیستری تلفن همراه و کالاهای مشابه یا مراجعه به سامانه‌های مختلف جلوگیری صورت گیرد.

خاندوزی در ادامه از رئیس گمرک خواسته است تا در مورد تلفن‌های همراه مورد استفاده مسافرین (مستعمل) یا هدیه‌های همراه مسافران همانند کالاهای تجاری قلمداد نشود و با کمترین تشریفات و سریع‌ترین زمان رجیستر شوند. او در پایان نامه خود تأکید کرده که ضروری است گزارش جلسه‌ها و اقدامات به این وزارتخانه هم اعلام شود.

نامه وزیر اقتصاد به رئیس گمرک

در ادامه این دستور هم مهرداد ارونقی، معاون فنی گمرک ایران در گفت‌وگویی که با شبکه خبر انجام داده ،اعلام کرده که با تشکیل کارگروه مورد نظر وزارت اقتصاد، سازوکار حذف رجیستری از مبادی ورودی کشور به احتمال زیاد از هفته آینده اجرایی خواهد شد.معاون فنی گمرک رونقی، اعلام کرده که با اجرایی شدن این تصمیم، هر مسافر بعد از ورود به کشور بدون ارائه مشخصات در گمرک، یک ماه فرصت دارد با ورود به سامانه، نسبت به رجیستری دستگاه سیم‌کارت‌خور خود اقدام کند.

از مهر ماه گذشته به درخواست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رجیستری آنلاین گوشی‌های مسافری حذف شده بود؛ اما مجددا در دی ماه سال گذشته و به درخواست گمرک ، فرایند حضوری رجیستری مجددا آنلاین شد. البته تمام فرایند‌ها آنلاین نبود و مسافران باید اطلاعات اولیه گوشی خود را در مبادی ورودی کشور ثبت می‌کردند.