مرکز ملی فضای مجازی حذف روبیکا و ذره‌بین از گوگل پلی را محکوم کرد

مرکز ملی فضای مجازی حذف روبیکا و ذره‌بین از گوگل پلی را محکوم کرد

در پی حذف اپلیکیشن‌های روبیکا و ذره‌بین از گوگل‌پلی، مرکز ملی فضای مجازی بیانیه‌ای منتشر کرد. مرکز ملی فضای مجازی ضمن محکوم‌کردن اقدام انحصارگرایانه گوگل، اعلام کرد پلتفرم‌های آمریکایی «با این شیوه اعمال حکمرانی» در ثبات و پایداری کسب‌وکارهای ایرانی در بستر فضای مجازی مخاطره ایجاد می‌کنند. همچنین، این شرکت‌ها با سوءاستفاده از جایگاه انحصاری‌شان در بازار برای مقابله با ظهور رقیب در بازارهای محلی، حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میلیون‌ها شهروند و کسب‌و‌کار ایرانی را نقض می‌کنند.

مرکز ملی فضای مجازی افزود برای بهبود شرایط کسب‌و‌کار مرتبط با فناوری‌‌های مجازی و بهره‌‌گیری از فرصت‌های اشتغال‌‌زایی و نیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این عرصه، چنین اقدامات یک‌جانبه و مداخله‌گرایانه گوگل را بدون اطلاع صورت می‌گیرد یا امکان دادخواهی کاربران و شرکت‌های ایرانی برای آن‌ها وجود ندارد، مصداق نقض مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در احترام به حقوق شهروندان ازجمله حق توسعه و کسب‌و‌کار قانونمند و تهدیدکننده حاکمیت ملی کشور در فضای مجازی می‌داند.

مرکز ملی فضای مجازی: درصورت جبران‌نشدن خسارت اقدام اخیر گوگل و تکرار این رفتار، خدمات این شرکت در ایران محدود می‌شود

مرکز ملی فضای مجازی اقداماتی برای ایجاد شرایط رقابت منصفانه کسب‌وکارهای ایرانی به‌کار خواهد گرفت. طبق اعلام این مرکز، گوگل «در موارد متعددی در جهان بابت نقض قوانین ضدانحصار محاکمه و مجرم شناخته شده است» و این موضوع هم ازطریق مجاری بین‌المللی و دادگاه‌های ذی‌صلاح پیگیری حقوقی خواهد شد تا خسارت واردشده ناشی از این اقدام جبران شود.

طبق اعلام این مرکز، درصورت نپذیرفتن این موضوع و تکرار رفتار ضدرقابتی غیرقانونی، اقدامات بازدارنده قانونی در قبال فعالیت گوگل در بازار ایران انجام خواهد گرفت.

مرکز ملی فضای مجازی در همین زمینه اعلام کرده است:

مقتضی است وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهارچوب حمایت از حقوق کاربران و کسب‌وکارها و براساس سند طرح کلان و معما شبکه ملی اطلاعات با همکاری سایر دستگاه‌های مسئول، وابستگی به خدمات پایه کاربردی خارجی، به‌خصوص سیستم‌عامل‌های ناقض حقوق کاربران و کسب‌و‌کارها و حاکمیت ملی، را در اسرع وقت کاهش دهد و حمایت لازم را از خدمات پایه کاربردی داخلی انجام دهد. همچنین، وزارت امورخارجه با همکاری قوه قضاییه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیگیری لازم را از مجامع بین‌المللی برای ایجاد هنجارها و سازوکارهای لازم برای شناسایی و مواجهه با روند روبه‌گسترش نقص سیستماتیک حقوق دیجیتال کاربران به‌وسیله سکوهای فراملی انجام دهد.

مرکز ملی فضای مجازی درانتها اضافه کرده است به‌منظور «حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه و فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی‌بر حرمت نقض حریم کاربران در فضای مجازی»، چنانچه هر خدمت و برنامک (اپلیکیشن) در مظان تخلف در زمینه نقض حریم خصوصی و دیگر حقوق کاربران باشد، موضوع را از مجاری قانونی پیگیری می‌کند تا از حقوق شهروندان و کسب‌وکارها صیانت شود.

آیا شما خواننده زومیت از روبیکا و ذره‌بین استفاده می‌کنید؟ تجربیات خود دراین‌باره را با ما به‌اشتراک بگذارید.