عملی‌شدن سوپرایز وزیر ارتباطات با آغازبه‌کار پهپادهای پستی هدی و هادی

عملی‌شدن سوپرایز وزیر ارتباطات با آغازبه‌کار پهپادهای پستی هدی و هادی

آذر ۱۳۹۸ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در فضای مجازی گفت سوپرایزی برای مردم دارد. ۲۱ آذر او اعلام کرد که این سوپرایز، راه‌اندازی سرویس پست پلاس (انتقال بسته‌های پستی با پهپاد) است. محمدجواد آذری جهرمی توضیح داد که این طرح برای کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از آلودگی هوا و دسترسی به خدمات پستی در تمام نقاط کشور اجرا می‌شود. جهرمی در پستی اینستاگرامی نوشت:

مقاله‌های مرتبط:

…(با پهپاد پستی) انتقال سریع دارو به بیمارستان‌ها، جزیره‌ها، سورپرایزکردن یکدیگر و… ازجمله کارهایی است که از این به‌بعد دراختیار شما خواهد بود. در‌حال‌حاضر، کشورهای کمی در دنیا هستند که این کار را کرده‌اند. ما می‌توانیم!

چند روز بعد، رئیس سازمان هواپیمایی اعلام کرد سیستم پست پهپادی مجوز ندارد؛ درواقع شرکت پست تاکنون درخواست چنین مجوزی نکرده است درحالی‌که تنها سازمان هواپیمایی کشور بر فعالیت‌های پهپادی نظارت دارد و متقاضیان برای اخذ مجوز باید به این سازمان درخواست دهند.

با تمام این تفاسیر، پس از ۱۶ ماه اولین پهپادهای پستی ایران در جزیره کیش آغاز به کار کردند. مراسم بهره‌بردای از پهپادهای پستی امروز ۶ خرداد در کیش برگزار شد. این پهپادها که هدی و هادی نام دارند، می‌توانند تا ۱۵ کیلو بار را حمل کنند.

پهپادهای پستی هدی و هادی در جزیره کیش

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی گفت پهپادهای پستی، حالا مجوز سازمان هواپیمایی را دریافت کرده‌اند وزیرساخت‌های حقوقی آن‌ها فراهم شده؛ وی اضافه کرد که ۳۰۰ پهپاد دیگر در انتظار مجوز هستند.

به‌گفته جهرمی، تمام مراحل ساخت این پهپادها در ایران انجام شده است. وزیر ارتباطات تصریح کرد:

این پهپادها نمادی از تحول در شرکت پست است. آینده دنیا به‌سمت استفاده از پهپادهای پستی است و آینده اقتصاد را پیش روی خود دارد. 

جهرمی درمورد اینکه کیش برای آغاز به کار پهپادهای پستی انتخاب شده نیز گفت: «جزیره کیش نماد هوشمندسازی در کشور است و تلاش می‌کنیم که پست هوشمند نیز در این منطقه انجام شود. امیدوارم کیشوندان از خدمات این پهپادهای پستی استفاده کنند.»

شما می‌توانید ویدئویی از پرواز پهپادهای هدی و هادی را که وزیر ارتباطات به اشتراک گذاشته، در ادامه مشاهده کنید: