سایت ۵G ایرانسل در شیراز برای دسترسی عمومی راه‌اندازی شد

سایت ۵G ایرانسل در شیراز برای دسترسی عمومی راه‌اندازی شد

ایرانسل پس از راه‌اندازی چهار سایت اینترنت ۵G در تهران، دیروز پنجمین سایت تجاری نسل پنج تلفن‌ همراه ایران را در شیراز افتتاح کرد. سایت ۵G ایرانسل در مجاورت ارگ تاریخی کریم‌خانی و برای استفاده‌ی عمومی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، مطالعه‌ی نسل پنج تلفن‌ همراه در این شرکت از سال ۱۳۹۵ با همکاری مراکز دانشگاهی داخلی و شرکت‌های معتبر بین‌المللی آغاز شد. ایرانسل در سال ۱۳۹۶ توانست برای نخستین بار در ایران، نمونه‌ای از شبکه‌ی کامل ۵G را آزمایش کند.

مقاله‌ی مرتبط:

اول مرداد ۱۳۹۹، نخستین سایت تجاری نسل پنج تلفن‌ همراه ایران توسط ایرانسل و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری ‌اطلاعات، در پژوهشگاه ICT راه‌اندازی شد. این سایت را رئیس‌ جمهور افتتاح کرد. پس از آن، در هفتم مردادماه، دومین سایت ۵G در ساختمان مرکزی ایرانسل در حضور خبرنگاران رونمایی شد.

سومین سایت نسل پنج ایران و ایرانسل، ۲۱ آبان‌ماه در دانشگاه تربیت‌ مدرس و در فضای بیرونی به بهره‌برداری رسید. چهارمین سایت ۵G ایران و ایرانسل، چند روز پیش (۲۸ بهمن‌ماه) در بوستان آب و آتش تهران (پل طبیعت) توسط وزیر ارتباطات و فناوری ‌اطلاعات در غرفه ایرانسل در نمایشگاه اینترنت اشیا، به‌صورت آنلاین افتتاح شد. سایت تجاری ۵G ایرانسل در شیراز همانند سایت آب و آتش، در دسترس عموم قرار دارد.

بدین وسیله، کاربرانی که گوشی هوشمند آن‌ها از فناوری نسل پنج تلفن‌ همراه پشتیبانی می‌کند، می‌توانند با اتصال به سایت ۵G ایرانسل در شیراز، سریع‌ترین تکنولوژی اینترنت همراه را تجربه کنند و کاربرانی که گوشی هوشمند آن‌ها قابلیت پشتیبانی از شبکه ۵G نداشته باشد، می‌توانند ازطریق Hotspot مودم ۵G ایرانسل در این سایت، به‌صورت وای‌فای به شبکه نسل پنج تلفن‌ همراه متصل شوند.

پیرو همکاری موفق ایرانسل و شهرداری شیراز در اجرای پروژه‌ی فیبرنوری و شهر هوشمند، شیراز  به‌عنوان نخستین مقصد ۵G ایرانسل پس از تهران برگزیده شد. در مراسم افتتاح این سایت حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری)، بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل، عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و شماری از مدیران و مقامات استانی و محلی حضور داشتند.

بیژن عباسی آرند مدیر عامل ایرانسل در مراسم راه اندازی سایت 5G شیراز

به نقل روابط عمومی ایرانسل، استاندار فارس در این مراسم بر ضرورت توجه به جنبه‌های مفید و مثبت فناوری، در عین توجه به لزوم کاهش برخی آسیب‌های احتمالی تأکید کرد.

رحیمی با تشکر از مدیرعامل ایرانسل، به قول عباسی آرند مبنی بر نگاهِ ویژه به استان فارس برای توسعه‌ی خدمات برتر ارتباطی در این استان اشاره کرد. وی در مورد مزایای ورود تکنولوژی نسل پنج تلفن‌ همراه به شیراز گفت:

ورود چنین تکنولوژی می‌تواند معرف فرهنگ کهن و پیشرو استان فارس باشد و به کمک آن، دانشگاه‌های ما یک عرصه‌ی جدید را برای ارائه‌ی فعالیت‌هایشان داشته باشند.

وزارت ارتباطات امروز نگاه مثبتی به استان فارس دارد و من از مسئولان استانی تقاضا دارم فرصت حضور مهندس آذری ‌جهرمی را برای توسعه‌ی زیرساخت‌های دیجیتال و فناوری‌های ارتباطی، غنیمت بشمارند.

در ادامه‌ی مراسم، تست زنده‌ی سرعت و دانلود به‌صورت مقایسه‌ای و هم‌زمان، در شبکه‌های ۵G و ۴G ایرانسل انجام شد. نتیجه‌ی این تست سرعت دانلود ۳٫۱۹۲ گیگابیت برای شبکه ۵G و ۳۵٫۴ مگابیت برای شبکه ۴G بود. در مقایسه‌ی زنده‌ی دانلود یک فایل ۲۵۰ مگابایتی، نتیجه‌ی ۳ ثانیه برای شبکه ۵G و ۱۸۰ ثانیه برای شبکه ۴G به ثبت رسید که بیانگر برتری ۶۰ برابری سرعت ۵G در تست بود. البته ایرانسل می‌گوید دانلود این فایل از سرور عمومی داخلی انجام شد که در حال‌ حاضر برای کاربران عمومی محدودیت پهنای باند دانلود دارد؛ به همین دلیل انجام آن سه ثانیه زمان برد. در آینده و با توسعه‌ی شبکه ۵G، پهنای باند متناسب با این تکنولوژی از سوی ارائه‌دهندگان این سرویس‌ها، در اختیار کاربران شبکه ۵G قرار خواهد گرفت و زمان دانلود بسیار کوتاه‌تر خواهد شد.

ایرانسل پیش از این توانسته است تست‌های سرعتی در بازه‌ی دانلود بین ۳ تا ۳٫۵ گیگابیت بر ثانیه را در شبکه ۵G ثبت کند. این شرکت قصد دارد ششمین و هفتمین سایت ۵G را طی همین ماه در جزیره کیش و سپس مشهد راه‌اندازی کند.