دبیر شورای عالی فضای مجازی: هیچ مخالفتی با اینترنت ماهواره‌ای نداریم

دبیر شورای عالی فضای مجازی: هیچ مخالفتی با اینترنت ماهواره‌ای نداریم

دبیر مرکز ملی فضای مجازی چند روز پیش، از تشکیل کارگروه‌هایی برای مواجهه با خدمات اینترنت ماهواره‌ای خبر داد تا حکمرانی فضای مجازی کشور دچار خدشه نشود. حال ابوالحسن فیروزآبادی با ارائه‌ی توضیحاتی اعلام می‌کند که این مرکز هم‌زمان با تلاش جهت کم کردن وابستگی به خارج، هیچ مخالفتی برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای ندارد.

فیروزآبادی در گفت‌وگو با ایرنا تصریح کرد: «متاسفانه در انعکاس اخبار مربوط به تشکیل کارگروه اینترنت ماهواره‌ای، بیشتر جنبه‌ی محدودسازی اینترنت مدنظر قرار داده شد درحالی‌که نگاه ما این بود که برای این تحول بزرگ که در دنیا اتفاق می‌افتد، باید تمهیدات مناسبی پیش‌بینی کنیم.» به‌گفته‌ی فیروزآبادی، این آماده‌سازی هم در حوزه‌ی مقررات‌گذاری و هم فنی است. او اضافه کرد:

در حوزه‌ی فنی، ما در دو بعد در حال مطالعه هستیم. یک بعد، شبکه‌ی ثابت است که این شبکه باید به‌مراتب سرویس‌های بهتری از منظومه‌های ماهواره ای به مردم کشور ارائه کند.

مقاله‌های مرتبط:

دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد که مرکز ملی فضای مجازی به‌دنبال آن است که شاخص‌های خدماتی شبکه ثابت را افزایش دهد؛ همچنین تمهیداتی در حوزه‌ی فضایی اندیشیده شده تا بستری فراهم شود که شرکت‌های خصوصی بتوانند با کمک بخش‌های دولتی به‌صورت مشارکت عمومی – خصوصی، منظومه‌ی کوچک ماهواره‌ای ملی راه‌اندازی کنند؛ بدین وسیله، وابستگی ۱۰۰ درصدی به کشورهای دیگر در این حوزه قطع می‌شود. فیروزآبادی همچنین گفت: «مایل هستیم از این منظومه‌های ماهواره‌ای حتما در نقاط دورافتاده‌ی کشور استفاده کنیم.»

دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد که کشور باید در ساخت و پرتاب ماهواره هم وارد حوزه‌ی ساخت ماهواره‌های «کیوب ست» شود که مخصوص ساخت منظومه‌های ماهواره‌ای است. او در همین خصوص خبر داد که ایران در حال مذاکره با چین و روسیه است تا اگر امکان داشته باشد، از همکاریآن‌ها در رسیدن به این هدف استفاده شود. به‌گفته‌ی فیروزآبادی:

این کشورها نیز پروژه‌هایی دراین‌باره دارند و طبق برنامه‌ی زمان‌بندی‌شان، منظومه‌های ماهواره‌ای را به‌صورت پایلوت در مدار قرار خواهند داد و [امیدواریم] بتوانیم کار مشترکی در این حوزه داشته باشیم.

فیروزآبادی تأکید کرد که در کارگروه‌های مختلف مقرراتی، ‌حقوق بین‌الملل، توسعه‌ی حوزه‌ی فضایی و توسعه‌ی شبکه‌ی ثابت و شبکه موبایل کشور در دست بررسی است تا عقب‌ماندگی‌ها جبران شود. وی تأکید کرد:‌ «تلاش ما بر این است که تا جایی که امکان دارد، از منظومه‌های ماهواره‌ای بی‌نیاز باشیم، اما به هیچ وجه به‌دنبال ممنوعیت استفاده از این تحول بزرگ که در دنیای فناوری به وجود آمده نیستیم.»

منبع عکس کاور: پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR