حمایت ۳۰۰ میلیاردی صندوق نوآوری برای بومی‌سازی مودم‌ VDSL

حمایت ۳۰۰ میلیاردی صندوق نوآوری برای بومی‌سازی مودم‌ VDSL

مراسم تبادل تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت مخابرات و پست بانک ایران با هدف حمایت از داخلی‌سازی مودم‌های VDSL و محصولات شبکه انتقال (POTN) برگزار شد. بر همین اساس، صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تأیید شرکت مخابرات ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص می‌دهد.

تحت توافق مذکور، شرکت مخابرات متعهد شده تعداد یک میلیون مودم VDSL را (درصورت وجود تقاضای سرویس در بازار) طی سه سال از شرکت‌های داخلی خریداری کند؛ به‌علاوه درصورتی‌که شرکت دانش‌بنیانی در این حوزه محصول تولید کند و در مناقصه مربوطه برنده شود، شرکت مخابرات از آن خرید تضمینی کند.

صندوق نوآوری به هر شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده تجهیزات مودم VDSL تا سقف ۵۰ میلیارد تومان به‌علاوه‌ی تسهیلات لیزینگ بانکی مطابق با ضوابط و تا سقف ۲۰۰ میلیارد تومان به تولیدکننده مودم اختصاص می‌دهد. در صورت طراحی داخلی چیپ مودمی که مورد تأیید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گیرد، شرکت دانش‌بنیان تا ۷۰ درصد از تقاضای یک میلیونی مودم‌های VDSL را به‌صورت تسهیلات لیزینگ بانکی دریافت می‌کند.

به گزارش ایسنا، علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری درخصوص ضرورت مشارکت شرکت مخابرات در برنامه‌های صندوق گفت:

انتظار داریم شرکت مخابرات در برنامه‌های توسعه فناوری با این صندوق همکاری داشته باشد. در حال حاضر از بیش از ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان ایجاد شده و ۵۰ درصد آن را شرکت‌های فعال در حوزه ICT تشکیل می‌دهند.

وحدت درمورد نگرانی از شکل‌گیری رانت از این طریق نیز اظهار کرد:

در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان به بلوغ رسیده‌اند و با شرکت دانش‌بنیانی که در این قرارداد قرار است مودم‌های VDSL تولید کند، از ۸ سال پیش آشنا هستیم و تاکنون محصولات فناورانه‌ای را به بازار عرضه کرده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد طی دو سال گذشته، ۱۷ هزار میلیارد تومان خدمت مالی به شرکت‌های دانش بنیان اعطا شده که در برخی موارد تلاش شد تا حمایت از طرح‌های تقاضا درکنار طرح‌های عرضه به‌صورت هدفمند و با ابزارهای کمکی صورت بگیرد. وحدت توضیح داد:

در قالب این حمایت‌ها تلاش می‌شود تا محصولاتی به‌صورت لیزینگ یا استصناع به تولید برسد. برای این منظور در تفاهم‌نامه‌ای که امروز به امضا می‌رسد، کمیته طرح‌های ملی تشکیل شده که در آن طرح‌هایی که دارای  ویژگی‌هایی چون نیاز ملی و دستگاهی است، مورد بررسی قرار گیرد و در صورت تأیید، شرکت ارائه‌دهنده به‌صورت موقت دانش‌بنیان خواهد شد. در صورتی که طرح از سوی شرکت به‌صورت موفقیت‌آمیز تولید و به بازار عرضه شود، به‌طور دائم دانش‌بنیان خواهد شد.