جهرمی: طرح صیانت احتمال فیلترینگ و محدودیت گسترده پهنای باند پیام‌رسان‌ها را افزایش داده است

جهرمی: طرح صیانت احتمال فیلترینگ و محدودیت گسترده پهنای باند پیام‌رسان‌ها را افزایش داده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به پرسش‌های مردم درباره طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی اظهارنظر کرد. محمدجواد آذری جهرمی در کانال تلگرامی خود ابتدا به این ابهام پاسخ داد که در جلسه دیروز مجلس، تنها «ضرورت» طرح صیانت از حقوق کاربران و حمایت از خدمات پایه شبکه‌ ملی اطلاعات تأیید شده و حق تصمیم‌گیری نمایندگان برای قانون‌گذاری در این خصوص به یک کمیسیون تفویض شده است.

جهرمی همچنین توضیح داد که این کمیسیون هنوز تشکیل نشده و مصوبه‌ای هم نداشته است. به‌گفته او، متن پیش‌نویس‌های طرح صیانت تاکنون به تصویب‌نامه نهایی تبدیل نشده و درنتیجه، هنوز امکان ایجاد تغییر در مصوبه مجلس وجود دارد. وزیر ارتباطات درادامه به چند پرسش به شرح زیر پاسخ داده است:

آیا پرداختن به حکمرانی سایبری ضروری است؟ آیا این پیش‌نویس باعث ایجاد چهارچوب‌های مناسبی برای اعمال حکمرانی سایبری خواهد شد؟ آیا از خدمات بومی حمایت مؤثری صورت خواهد گرفت؟ آیا از حقوق مردم صیانت خواهد شد؟ آیا شبکه‌های اجتماعی فیلتر خواهند شد؟

به‌اعتقاد جهرمی، پرداختن به حکمرانی سایبری ضروری است و در جامعه در حال رشد مجازی، وضع قوانین و چهارچوب‌های دقیق و مناسب می‌تواند باعث رشد اقتصاد دیجیتال و بهبود رضایت عمومی شود؛ بااین‌حال توجه به چند نکته ضرورت دارد:

آخرین پیش‌نویس منتشر‌شده نه‌تنها نظامی را برای حکمرانی سایبری کشور ایجاد نمی‌کند؛ بلکه نظام حکمرانی فضای حقیقی کشور را هم تضعیف خواهد کرد. اختیارات دولت و شخص رئیس‌جمهور به کمیسیونی فراقوه‌ای واگذار شده که قدرت بیشتری از دولت دارد و ریاست آن با رئیس‌جمهور هم نیست. حتی امکان نظارت نمایندگان مجلس بر عملکردها در این حوزه هم ضایع شده است. نهادهای بسیار مهم سیاست‌گذار کشور مثل شورای‌عالی امنیت ملی، همواره با ریاست رئیس‌جمهور شکل گرفته است. پس در‌صورت تصویب این پیش‌نویس، حتما با بی‌نظمی بیشتری در حکمرانی کشور مواجه خواهیم بود.

به‌گفته آذری جهرمی صاحبان تعداد زیادی از کسب‌و‌کارها و حتی پیام‌رسان‌های بومی نیز طی این زمان مخالفت خود را با پیش‌نویس طرح صیانت اعلام کرده‌اند. وی گفت: «پس به‌طور مشخص، حمایت مؤثری از کسب‌و‌کارها هم در میان نیست.» البته وی با اشاره به وجود تحریم‌های گسترده بر کاربران ایرانی، به لزوم حمایت از خدمات بومی از سوی حاکمیت تأکید، ولی درانتها اضافه کرد:

مگر می‌شود حمایتی تعریف کنیم که حمایت‌شونده هم آن‌ها را مخرب بداند؟

مقاله‌های مرتبط:

به‌گفته وزیر، اکثر مردم هم طی روزهای اخیر نظرشان درباره طرح را به‌صورت شفاف بیان کرده‌اند. جهرمی با به ابهامات موجود درباره مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی در طرح جدید مجلس اشاره کرد و گفت:

به‌نظر نمی‌رسد در کوتاه‌مدت چندماهه شبکه‌های اجتماعی فیلتر شوند؛ اما مکانیزم پیش‌بینی‌شده در این پیش‌نویس و ترکیب کمیسیون‌ها و کارگروه‌های تعریف‌شده در آن احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام‌رسان‌ها و حتی اعمال فیلتر را به‌شدت افزایش داده است. افزایش هزینه اینترنت هم از خروجی‌های دیگر این طرح است. البته درکنار آن نباید افزایش تمایل کاربران ایرانی به‌سمت اینترنت‌های ماهواره‌ای را هم نادیده گرفت.

آذری جهرمی درانتها از چاره‌اندیشی خود دراین‌باره گفت. به‌گفته وی، باید تا استقرار دولت سیزدهم منتظر ماند و سپس برای فضای مجازی تصمیم گرفت؛ جهرمی نوشت:

… در گذر کوتاه تغییر دولت‌ها، تصویب چنین مصوبه مهمی به صواب نزدیک نیست. اجازه دهید در فضای کارشناسی و با‌‌ توجه‌‌‌‌ «واقعی» به حقوق مردم، لایحه یا طرح در صحن علنی مجلس مطرح و قانونی قابل اجرا برای فضای مجازی تصویب شود.