برنامه تی وی تاک با حضور علی کریمی به‌دلیل دریافت‌نکردن مجوز ساترا پخش نمی‌شود

برنامه تی وی تاک با حضور علی کریمی به‌دلیل دریافت‌نکردن مجوز ساترا پخش نمی‌شود

به‌گزارش زومیت، با نزدیک‌شدن به تاریخ انتخابات فدراسیون فوتبال، شبکه سه سیما برنامه‌ای ترتیب داد و از چهار نامزد دعوت کرد در آن گفت‌وگو کنند. علی کریمی، از فوتبالیست‌های بنام و باسابقه‌ی کشورمان و یکی از این نامزدها‌، اعلام کرد برنامه‌ی صدا‌و‌سیما نمایشی است و او ترجیح می‌دهد در برنامه‌ی دیگری آزادانه درباره‌ی انتخابات صحبت کند. سپس مشخص شد صحبت‌های علی کریمی قرار است در برنامه‌ی «تی وی تاک» و روی بستر فیلیمو پخش شود. قرار بود در این برنامه مهدی مهدوی‌کیا نیز ازطریق اسکایپی حضور یابد.

پس‌از‌آن، برخی افراد در فضای مجازی اظهار کردند که سازمان تنظیم مقررات صوت‌و‌تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) مجوز پخش برنامه‌ی کریمی را نداده است. همین موضوع باعث شد سرپرست معاونت کاربران و تنظیمگری اجتماعی ساترا واکنش نشان دهد و خبر مذکور را تکذیب کند.

مقاله‌ی مرتب:

علی سعد در توییتی اعلام کرد‌ درخواست تی وی تاک روز یکشنبه وصول شد و اکنون در مسیر رسیدگیِ دبیرخانه است و به‌دلیل ساختار حرفه‌ای برنامه، در این فرایند قرار گرفته است. وی نوشت:

ضمن تکذیب خبر منتشره مبنی‌بر عدم‌صدور مجوز در برخی از رسانه‌ها اعلام می‌شود یکشنبه ۳ اسفندماه درخواستی ازسوی فیلیمو برای پخش برنامه‌ی یکی از کاندیداهای فدراسیون فوتبال به دبیرخانه‌ی ساترا وصول شد که در مسیر معمول برای این برنامه‌ها قرار دارد. این برنامه به‌دلیل ساختار حرفه‌ای و نمایشی در دستورکار دبیرخانه قرار گرفته. فرایند در‌نظر‌گرفته‌شده برای همه‌ی محتواهای نمایشی حرفه‌ای یکسان است که در‌خصوص برنامه‌ی «هم‌رفیق» و سریال‌های «قورباغه»، «خوب، بد، جلف» و… طی شده و رسانه‌های صوت‌و‌تصویر برنامه‌های خود را طی این فرایند منتشر کرده‌اند. در‌صورتی‌که برنامه در دسته‌بندی نمایشی حرفه‌ای قرار نمی‌گرفت، امکان پخش از صفحات شخصی افراد در رسانه‌های کاربر‌محور را داشت و به فرایند یادشده نیاز نداشت.

ظاهرا پخش برنامه با گذشت دو روز همچنان میسر نشد و همین موضوع واکنش فیلیمو را به‌دنبال داشت. شب گذشته، فیلیمو جوابیه‌ای دراختیار رسانه‌ها قرار داد و در آن اعلام کرد انتخابات فدراسیون فوتبال هفته‌ی آینده برگزار خواهد شد؛ درحالی‌که شورای رسیدگی در ساترا، تنها هفته‌ای یک بار برگزار می‌شود. فیلیمو نوشت:

درخواست مجوز و بازبینی اضطراری یکشنبه برای ساترا ارسال شد؛ اما با اعلام آقای الفخانی، مسئول شورای موافقت کلی، این برنامه در فهرست و نوبت پانزدهم درخواست موافقت کلی قرار گرفت. این در حالی است که این شورا هر هفته یک بار برگزار خواهد شد و در هر روز، تعداد محتوای محدودی ‌بررسی خواهد شد و ما هم برای جلوگیری از تضییع حقوق دیگران هم‌راستا با قوانین ساترا عمل کردیم و در نوبت بررسی قرار گرفتیم.

فیلیمو درادامه این پرسش را مطرح کرده که «آیا وجود چنین صف و روشی در بررسی محتوا برای پلتفرم‌ها در سال ۲۰۲۱ جای تعجب ندارد؟» فیلیمو افزود:

سرعت انتشار محتوا در دنیای امروز واقعا مهم است و این روش تولیدکنندگان را راهی پلتفرم‌های خارجی می‌کند؛ چون درگیر قوانین و بروکراسی‌های پیچیده نیستند. ما از این بابت بسیار متأسفیم که نتوانستیم جواب انتظار مخاطبان خودمان را بدهیم.

مقاله‌ی مرتبط:

درنهایت، تی وی تاک امروز ظهر از ناکامی تهیه‌کننده‌ی برنامه برای دریافت مجوز خبر داد و در پستی اینستاگرامی نوشت:

 ‎«همانا او به آنچه در سینه‌هاست آگاه است» (سوره ملک-آیه ۱۳)

‎همراهان گرامی تی وی تاک

‎سلام!

‎متأسفانه تلاش‌ها و رایزنی‌ها و پیگیری‌های متعدد گروه برنامه‌ساز برای کسب مجوز پخش برنامه گفت‌وگو با «علی کریمی» کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال به‌نتیجه نرسید و این برنامه پخش نخواهد شد.

‎پوزش صمیمانه ما را بپذیرید.

‎گروه تولید برنامه «تی وی تاک»

پیش‌از‌این هم برنامه‌ی «۹۹» عادل فردوسی‌پور به‌دلیل دریافت‌نکردن مجوز ساترا در VODها پخش نشد.