باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز در اختیار اپراتورهای همراه قرار می‌گیرد

باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز در اختیار اپراتورهای همراه قرار می‌گیرد

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سازمان تنظیم مقررات، شرایط و ضوابط واگذاری باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز را با حداقل سرعت ۱۰۰ مگابیت‌ بر ثانیه با هدف توسعه خدمات پهن‌باند در کشور تصویب کرد. به گزارش ایستنا، این مصوبه برای پاسخ به تقاضای روزافزون ظرفیت انتقال داده و اینترنت در شبکه‌های سیار در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا و نیز تحقق اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات به‌ویژه امکان اتصال و دسترسی پرسرعت سازمان‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی، حوزوی، کسب‌وکارها و کاربران تجاری با حداقل سرعت صد مگابیت بر ثانیه در کشور به موازات توسعه کیفی خدمات پهن‌باند و تقویت فضای رقابتی و استفاده بهینه از منابع محدود طیف فرکانسی تصویب شده است.

اپراتورهایی که می‌توانند در مزایده شرکت کنند، شرکت مخابرات ایران (مالک همراه اول)، ایرانسل و رایتل هستند. بر اساس این مصوبه، اپراتورهای علاقه‌مند می‌توانند در دو گروه اول و دوم (گروه اول با سهم بازار ۲۵ درصدی از تعداد مشترکان پهن‌باند فعال همراه و گروه دوم با سهم بازار کمتر از ۲۵ درصد) در مزایده شرکت کنند.

باند فرکانسی ۲۳۸۰ – ۲۳۰۰ با حداکثر پهنای باند ۸۰ مگاهرتز صرفا با شیوه تزویج تقسیم زمانی (TDD) قابل واگذاری است. دارندگان پروانه متعهد به ایجاد نکردن تداخل مضر بر باندهای فرکانسی FDD و TDD مجاور هستند. به‌علاوه باندهای فرکانسی مجاور نباید هیچ‌گونه تداخل مضری با باندهای فرکانسی واگذاری بر اساس این مصوبه داشته باشند.

مقاله‌ی مرتبط:

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مبلغ تضمین شرکت در مزایده برای هر ۱۰ مگاهرتز را ۲۰۰ میلیارد ریال تعیین کرده است. در این مصوبه همچنین آمده که دارنده پروانه باید تا ۳۰ درصد ظرفیت شبکه ایجادشده در باند فرکانسی ۲۳۰۰ را در صورت درخواست شرکت‌های دارنده پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) به‌صورت عمده‌فروشی در اختیار آن‌ها قرار دهد.

اگر پس از دو سال از تاریخ ابلاغ الحاقیه، دارنده پروانه فرکانس واگذارشده موضوع این مصوبه را در حداقل ۵۰ درصد سایت‌های پهن‌باند خود به کار نگرفته باشد، سازمان می‌تواند نسبت به لغو الحاقیه و واگذاری فرکانس به غیر در نواحی استفاده نشده اقدام کند.

مدت‌زمان واگذاری تکه‌باندهای فرکانسی به دارندگان پروانه که در این مزایده برنده می‌شوند، ۱۰ سال است و پس از گذشت این مدت‌زمان، شرایط مالی بهره‌برداری از تکه‌باندهای فرکانسی بر اساس نظر کمیسیون تعیین خواهد شد. همچنین واگذاری این فرکانس هیچ‌گونه الزامی برای عدم واگذاری فرکانس‌های دیگر یا مشابه توسط سازمان به دیگر متقاضیان ایجاد نمی‌کند و سازمان در واگذاری فرکانس کماکان مطابق روابط معمول اقدام خواهد کرد.