اولین شتاب‌دهنده مجازی در کشور آغاز به کار کرد

اولین شتاب‌دهنده مجازی در کشور آغاز به کار کرد

پیش‌از‌این، مراکز شتاب‌دهی استارتاپ‌ها از مکان فیزیکی برای آموزش و آماده‌کردن گروه‌های فناور و معرفی آن‌ها به بازار سرمایه استفاده می‌کردند. حال برای نخستین‌بار در ایران، شتاب‌دهنده‌ای راه‌اندازی شده است که تمام خدماتش را بر بستر آنلاین عرضه می‌کند.

به‌گزارش زومیت، شتاب‌دهنده‌ی «وینوهاب» فعالیتش را از دو سال پیش آغاز کرد؛ اما حال با رونمایی پلتفرم آنلاینش، قصد دارد به تمام استارتاپ‌های فارسی زبان خدمات ارائه کند. به‌گفته‌ی مرتضی دانش، مدیرعامل مجموعه وینوهاب، تاکنون حدود ۷۰ ویدئو و کلیپ آموزشی برای دوره‌ی پیش‌شتاب‌دهی بارگذاری شده است. همچنین، ۹۰ منتور تیم‌های استارتاپی را آنلاین همراهی می‌کنند. دانش می‌گوید تیم‌های استارتاپی می‌توانند در تمامی حوزه‌ها و بدون محدودیت جغرافیایی از امکانات وینوهاب استفاده کنند.

مرتضی دانش مدیرعامل وینوهاب

تیم‌های استارتاپی پس از پذیرش، هشت هفته دوره‌ی پیش‌شتاب‌دهی را می‌گذرانند. سپس کیفیت و بررسی عملکرد آن‌ها با برگزاری آزمون‌های سنجش تعیین و وارد دوره‌ی شتاب‌دهی اصلی به‌مدت ۶ ماه می‌شوند. پس‌‌از‌این، سرمایه‌ای از دست‌کم ۵۰ میلیون تومان نقد و ۵۰ میلیون تومان خدمات برای رسیدن به محصول به آن‌ها داده می‌شود.

هزینه‌ی اولیه برای تیم‌ها در دوره پیش‌شتاب‌دهی یک‌میلیون تومان است؛ اما مرتضی دانش می‌گوید تیم‌ها در مناطق کم‌برخوردار، مشمول خدمات رایگان وینوهاب می‌شوند و برای استفاده از تمام امکان این پلتفرم به پرداخت هیچ مبلغی نیازی ندارند. مدیرعامل وینوهاب می‌افزاید تمرکز آن‌ها روی دانش‌آموزان است تا بتوانند تفکر کارآفرینی را در سطح کشور گسترش دهند.

به‌گفته‌ی مدیرعامل وینوهاب، کشورهای خارج از ایران مانند تاجیکستان و افغانستان نیز می‌توانند از خدمات این پلتفرم شتابدهی استفاده کنند. وی بیان می‌کند:

یکی از سهام‌داران ما و بنیان‌گذار اولیه‌ی وینوهاب پدرام سلطانی است که در اتاق بازرگانی فعالیت می‌کند و با داشتن شبکه‌ی قدرتمندی برای صادرات، ما آمادگی میزبانی از استارتاپ‌هایی را داریم که امکان صادرات محصول یا خدمات دارند. درواقع، شرکت‌های دارای چنین قابلیتی در اولویت ما قرار می‌گیرند. دیگر تمرکز ما حوزه‌ی معدن است.