انجمن صنایع لوازم خانگی خواستار ممنوعیت واردات کالا برای دست‌ کم پنج سال شد

انجمن صنایع لوازم خانگی خواستار ممنوعیت واردات کالا برای دست‌ کم پنج سال شد

دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌ خانگی ایران از درخواست برای ممنوعیت واردات لوازم‌ خانگی دست‌ کم برای یک دوره پنج‌ساله به‌ منظور حمایت از صنایع داخلی خبر داد. به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، عباس هاشمی در روز یکشنبه، ۱۳ تیرماه گفت:

مطابق ماده ۱۶ قانون حداکثر استفاده از توان تولید کشور مصوب سال ۹۸، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است تا ثبت سفارش کالاهای مصرفی با دوام دارای مشابه ساخت داخل را تا پایان برنامه ششم توسعه ممنوع کند.

هاشمی با اشاره به رو به پایان بودن برنامه ششم توسعه و ظرفیت قانون، خواستار تداوم موضوع ممنوعیت‌ها در قانون برنامه هفتم توسعه کشور از وزارت صمت و کمیسیون صنایع و معادن مجلس شد.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که اخیرا برخی نمایندگان مجلس خواستار ترخیص کالاهای وارداتی مانده در گمرک شده‌اند. هاشمی در این مورد تصریح کرد:

این مسئله همواره وجود داشته و موافقان و مخالفانی نیز دارد؛ اما درخواست ما برای ممنوعیت واردات بر اساس مصالح کشور و حمایت از صنایع به‌ویژه صنایع نوپای داخلی و همچنین صیانت از سرمایه‌گذاری‌ها و تلاش‌های انجام‌شده در زمان تحریم‌ها است. البته این مسئله به معنای کشیدن دیواری به دور کشور و اجازه ورود ندادن به خارجی‌ها نیست؛ بلکه یک دوره زمانی پنج‌ساله در نظر گرفته شده تا با تغییر دولت‌ها و مسئولان نیز با آن برخورد سلیقه‌ای نشده و تغییر نکند.

مقاله‌ی مرتبط:

طبق گفته دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌ خانگی، سودآور بودن قاچاق لوازم خانگی در بازار ایران، انگیزه برای آن را ایجاد کرده است؛ در نتیجه باید «یک استراتژی در این زمینه و ارتباط با خارجی‌ها» تعریف و مشخص شود که پس از اعمال ممنوعیت‌های وارداتی تکلیف چیست؟ هاشمی افزود:

برای ارتقای دانش فنی، دستیابی به فناوری‌های روز و قالب‌های روز جهان و به‌ویژه تأمین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حوزه لوازم‌ خانگی باید بتوان با دنیا تعامل کرد؛ اما با سیاست‌هایی که آسیبی به صنایع داخلی وارد نکند. این انجمن در تعامل با وزارت صنعت به‌ دنبال طراحی استراتژی درستی برای نحوه همکاری با خارجی‌ها است تا اگر بار دیگر برجام و گفت‌وگوهای سیاسی به نتیجه رسید، بابرنامه باشیم.

گفته می‌شود سال گذشته بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم‌ خانگی در کشور تولید شده است که در مقایسه با سال ۹۸، رشد ۷۸ درصدی نشان می‌دهد.