وزیر ارتباطات: نظر من تأثیری در رفع فیلتر تلگرام ندارد

وزیر ارتباطات: نظر من تأثیری در رفع فیلتر تلگرام ندارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه‌ی تلویزیونی شبکه ۵ با موضوع تداوم فیلتر تلگرام با وجود حل شدن مشکلات سیاسی آن، گفت این تصمیم از سوی دادستان کل کشور گرفته شده و بعید است نظر دستگاه قضایی در این رابطه تغییر کرده باشد. محمدجواد آذری جهرمی به مجری برنامه گفت: «پیشنهاد می‌کنم از جناب دادستان کل کشور دعوت کنید و همین سؤال را از ایشان بپرسید.»

وزیر ارتباطات در خصوص اینکه چرا اظهار نظری در مورد مسدودسازی تلگرام نمی‌کند، گفت: «از ما در زمان فیلتر شدن تلگرام نظری خواسته نشد و اکنون هم نظرمان را نمی‌خواهند. طبیعتاً این مقوله‌ای است که به نظر دستگاه قضایی بستگی دارد.»

مقاله‌های مرتبط:

پیام‌رسان تلگرام ۱۰ اردیبهشت سال ۹۷ با دستور قضایی مسدود شد. این موضوع با مخالفت دولت همراه بود؛ اما تغییری در مسدودسازی آن رخ نداد.

میزان استفاده از سامانه شاد

آذری جهرمی در برنامه‌ی تهران ۲۰، در خصوص آمار استفاده از سامانه شاد گفت برآورد وزارت ارتباطات حاکی از استفاده‌ی ۴۰ درصد مدارس از شاد است و ۱۱ درصد مدارس غیر انتفاعی هم از ابزارهای خاص خودشان برای آموزش استفاده می‌کنند؛ برخی از مدارس غیر انتفاعی از سامانه‌های داخلی استفاده می‌کنند که همین موضوع، رشد ابزارهای آموزش مجازی در شبکه ارتباطی کشور را تقریبا ۱۲۰۰ درصد افزایش داده است.

مخالفت‌ها با توسعه اینترنت در روستاها

به‌گفته‌ی محمدجواد آذری جهرمی، ‌اکنون ۵ هزار روستای کشور به شبکه ارتباطی متصل نیستند؛ اما تا پایان سال، ارتباط تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت برقرار می‌شود.

وزیر ارتباطات می‌گوید اگر قرار بود وزارت ارتباطات طبق سیاست‌گذاری‌های سال ۱۳۹۲ مبنی بر اینکه ۱۲۸ کیلوبایت اینترنت برای مردم کافی است، پیش برود، اکنون ۳۹ هزار نفر در روستاها به اینترنت دسترسی نداشتند. آذری جهرمی اضافه کرد: «زمانی‌که بر توسعه‌ی ارتباطات روستایی تأکید می‌کردیم، با فشار مخالفان زیادی روبه‌رو شدیم که این امر را جزو برنامه‌های ۲۰۳۰ عنوان می‌کردند؛ اگر کوتاه می‌آمدیم، نمی‌دانم اکنون باید جواب این افراد را چه می‌دادیم.»