وزیر ارتباطات در هیچ‌یک از برنامه‌های قرعه‌کشی صداوسیما حضور پیدا نمی‌کند

وزیر ارتباطات در هیچ‌یک از برنامه‌های قرعه‌کشی صداوسیما حضور پیدا نمی‌کند

اخیرا فردی در پوشش کارمند شبکه رادیویی جوان سازمان صدا و سیما با مردم تماس می‌گیرد و به مناسبت فرارسیدن بیست‌وپنجمین سالروز تاسیس یکی از اپراتورهای داخلی، او را برنده کمک هزینه سفر به عتبات عالیات اعلام می‌کند.

مقاله‌های مرتبط:

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در این شیوه کلاهبرداری، فرد کلاهبردار افراد را برنده‌ی قرعه‌کشی اعلام می‌کند و به پای خودپرداز می‌کشاند. پس از مراجعت به خودپرداز، از فرد خواسته می‌شود تا زبان دستگاه را به انگلیسی تغییر داده و عملیات دریافت موجودی را انجام دهند. وی با این شیوه و به‌دلیل ناآشنابودن با زبان انگلیسی، به‌اشتباه مبلغ هنگفتی را به حساب کلاهبردار واریز می‌کند.

در کلاهبرداری اخیر که با شهروندی اصفهانی تماس گرفته شده، تماس‌گیرنده خود را کارمند صدا و سیما معرفی می‌کند و می‌گوید که وی در یک قرعه‌کشی برنده‌ی کمک هزینه‌ی سفر به عتبات عالیات شده و این قرعه‌کشی در حضور وزیر ارتباطات انجام شده است. همچنین به فرد گفته می‌شود که وزیر ارتباطات راس ساعت به‌خصوصی در برنامه‌ی زنده رادیویی حضور دارد و ترتیب حضور برنده‌ی کمک هزینه عتبات طی آن داده می‌شود.

پس از آن، فرد خود را به‌عنوان مسئول هماهنگی، مجری برنامه و مسئول امور مالی معرفی می‌کند و توضیحات لازم را به قربانی کلاهبرداری می‌دهد. کلاهبردار شرط استفاده از کمک هزینه را، اعلام مانده‌ی حساب شخصی فرد می‌داند. او سپس می‌گوید اگر فرد تصمیم به استفاده از این سهمیه ندارد، می‌تواند نام دو شعبه بانکی که در آن‌ها حساب دارد عنوان کرده و برای دریافت مبلغ کمک هزینه در قالب دو حواله‌ی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی از طریق خودپرداز  اقدام کند.

درنهایت و پس از ارائه‌ی نام دو بانک، کلاهبردار از شهروند اصفهانی می‌خواهد به یکی از دستگاه‌های خودپرداز متعلق به بانک‌های مربوطه مراجعه کند. وی طی ساعت، چندین تماس دیگر هم می‌گیرد و شماره حساب قربانی را مطالبه می‌کند. همین موضوع باعث حساس شدن شهروند اصفهانی و تماس گرفتن با مقامات نیروی انتظامی می‌شود که درنهایت و با پیگیری مشخص می‌شود که کلاهبرداری درحال انجام بوده است.

به‌نظر می‌رسد که این موضوع برای تعداد دیگری از مردم نیز رخ داده و در پی همین اتفاق، مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است:

هرگونه تماس مشکوک با عنوان مسابقات رادیویی با حضور  آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، با مشترکان تلفن همراه و ثابت، با هدف کلاهبرداری انجام می‌گیرد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکنون در هیچ یک از برنامه‌های صدا و سیما که در آن مسابقه‌ای همراه با اهدای جوایز برگزار شود شرکت نکرده و نمی‌کند. از این رو مشترکان عزیز به هرگونه تماس مشکوک و نوید برنده‌شدن در مسابقات رادیو- تلویزیونی با حضور وزیر ارتباطات توجهی نکرده و شماره تماس کلاهبرداران را برای پیگیری به سامانه ۱۹۵ گزارش کنند.

مشترکان از ارائه‌ی هر نوع اطلاعات مربوط به رمز کارت بانکی و رمز پویا به تماس‌های ناشناس، حتی با وعده برنده‌شدن جوایز ارزشمند خودداری کنند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن توصیه به مشترکان عزیز برای دقت در پاسخگویی به تماس‌های مشکوک، خود را موظف به پیگیری این موضوع تا شناسایی کلاهبرداران و معرفی آن‌ها به مراجع قضایی می‌داند.

باید توجه داشت که ذکر اطلاعات حساب بانکی اعم از موجودی و رمز حساب برای هیچ شخصی که ادعای انجام کاری را از طرف بانک یا هرگونه مرکز دیگری یا برنده‌شدن در قرعه‌کشی دارد، قانونی نبوده و شهروندان باید درصورت مواجهه با چنین موضوعاتی مراتب را پیگیری کنند و گزارش دهند.