وزارت ارتباطات: تا یک سال دیگر تمامی خدمات دولت، الکترونیکی می‌شود

وزارت ارتباطات: تا یک سال دیگر تمامی خدمات دولت، الکترونیکی می‌شود

سهم اقتصادی هسته‌ی مرکزی اقتصاد دیجیتال در ایران سال گذشته به ۳/۴درصد رسید؛ درحالی‌که در کشورهای مختلف بین دو تا پنج درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) است.

سهم کل اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی ایران نیز سال گذشته به ۶/۵درصد رسید و مطابق با پیش‌بینی وزارت ارتباطات، تا پایان سال ۹۹ به ۶/۸۷ و در سال بعد به ۷/۴۵ درصد خواهد رسید.

با رشد روزافزون ضریب نفود تلفن همراه به بالای ۱۴۰ درصد و افزایش ضریب نفود اینترنت پهن‌باند سیار به بیش از ۸۰ درصد، نقش پررنگ ارتباطات در زندگی روزمره‌ی مردم و پیش‌برد انواع خدمات بیشتر نمایان می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

اکنون بیش از ۸۰ درصد خانواده‌های ایرانی به اینترنت دسترسی دارند، درحالی‌که دسترسی مردم به اینترنت در روستاها نیز تا پایان سال تکمیل می‌شود. به گزارش ایرنا، تعداد سرویس‌های پلتفرم دولت همراه (در راستای ارائه‌ی خدمات دولت الکترونیک) تا پایان سال ۹۸ تعداد ۶۵ مورد بود که امسال به ۷۸ سرویس ارتقا می‌یابد. رسیدن به ۹۳ سرویس دولت همراه به‌معنای ارائه‌ی صددرصدی خدمات دولت به‌صورت الکترونیکی است که برای سال آینده درنظر گرفته شده است.

در سال ۹۸، تعداد ۲۴۱ دستگاه دولتی به مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل شدند که این میزان تا پایان سال جاری به ۲۸۹ مورد می‌رسد. در قدم بعدی، تعداد ۳۴۶ دستگاه در سال ۱۴۰۰ به مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل می‌شوند.

شاخص توسعه‌ی دولت الکترونیک در ایران با ۲۰ پله صعود به رتبه‌ی ۸۶ جهان رسید که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۰ به رتبه ۷۶ برسد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حساب اینستاگرامی خود از انجام‌شدن بخش عمده‌ای از مسئولیت‌های وزارت متبوعش سخن گفته و اعلام کرده که توسعه‌ی بخش‌های مربوط به زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، براساس آنچه در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات تصویب شده، تا پایان سال جاری به سرانجام برسد.