نمایشگاه مجازی کتاب تهران فردا آغاز به کار می‌کند

نمایشگاه مجازی کتاب تهران فردا آغاز به کار می‌کند

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب که هر ساله از ۲۶ فروردین تا ۵ اردیبهشت در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شد، امسال به‌علت شیوع ویروس کرونا لغو شد. بر‌همین‌اساس، خانه کتاب و ادبیات ایران شهریورماه به درخواست معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب را در دستورکار قرار داد؛ البته این نمایشگاه ارتباطی با نمایشگاه بین‌المللی کتاب ندارد و برگزاری سی‌وسومین دوره‌ نمایشگاه تا زمانی مساعدتر به‌تعویق افتاده است.

به‌گزارش روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، نخستین نمایشگاه مجازی کتاب از اول تا ششم بهمن ازطریق نشانی tehranbookfair.ir و برای بخش بین‌الملل ازطریق نشانی tehranbookfair.com برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه نیز فردا ازطریق صفحه‌ی خانه کتاب و ادبیات ایران در آپارات پخش خواهد شد.

در اولین نمایشگاه مجازی کتاب، ۱،۷۳۲ ناشر داخلی ثبت‌نام کردند و ۱۰۰،۰۰۰ عنوان کتاب آماده‌ی عرضه هستند. در بخش خارجی نیز، ۱۸۰ ناشر با عرضه ۲۰،۰۰۰ عنوان کتاب حضور دارند. در بخش داخلی، ۲۰ درصد و در بخش خارجی، ۵۰ درصد تخفیف اعمال می‌شود. همچنین، قرار است از حدود ۱،۸۴۵ عنوان کتاب رونمایی و ۲۵ نشست فرهنگی داخلی در نمایشگاه مجازی کتاب تهران برگزار شود.

تاکنون ۸۱،۴۲۸ دانشجو و ۸،۰۰۰ نفر از اعضای هیئت‌علمی و ۸،۰۰۰ طلبه درخواست دریافت بن کتاب کرده‌اند که یارانه‌ها روی کدملی آن‌ها شارژ شده است. امکان ثبت‌نام برای دریافت یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان، طلاب و اعضای هیئت‌علمی ازطریق سایت خانه کتاب فراهم شده است؛ البته بودجه‌ی اختصاص‌یافته و سقف اعتباری تعیین‌شده برای هر استان متفاوت است و اولویت اختصاص یارانه با اشخاصی است که زودتر ثبت‌نام کرده باشند. میزان یارانه هم برای دانشجویان و طلاب ۲۰۰،۰۰۰ تومان و برای اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها ۲۵۰،۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. گفتنی است ارسال کتاب‌های خریدشده از نمایشگاه برای خریدار رایگان است.