نخستین نوآوردگاه مرکز نوآوری ایرانسل آغاز شد

نخستین نوآوردگاه مرکز نوآوری ایرانسل آغاز شد

نخستین نوآوردگاه (استارتاپ ویکند) مرکز نوآوری ایرانسل صبح جمعه ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۹ با حضور ۱۰ تیم استارتاپی آغاز شد. در این مراسم دکتر حسن بولوردی، معاون فنی و مهندسی ایرانسل و مدیرعامل مجموعه «ایرانسل‌لبز» و مهندس محمد خلج، عضو هیأت‌مدیره و مدیرعامل اسنپ و عضو هیأت‌مدیره‌ی ایرانسل‌لبز به ارائه‌ی سخنانی پرداختند.

مجموعه‌ی ایرانسل لبز (Irancell Labs) شامل سه بخش «تحقیق و توسعه»، «مرکز نوآوری ایرانسل» و «آکادمی ایرانسل» است که از سال گذشته با هدف تعمیق ارتباط ایرانسل با جامعه‌ی دانشگاهی و کمک به مراکز علمی، استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور تأسیس شد.

مدیرعامل ایرانسل لبز در نخستین نوآوردگاه ایرانسل، نوآوری را در وهله‌ی اول، کلیدی برای حل مشکلات و چالش‌ها و ارائه‌ی خدمات بهتر به مشترکان و در وهله‌ی دوم به‌عنوان یک مزیت رقابتی برای حضور در بازار برشمرد؛ او تأکید کرد که ایرانسل معتقد است نوآوری باید در تمام ارکان شرکت، اعم از فرایندها، محصولات و خدمات به مشتریان جاری باشد و در فکر و کردار کارکنان نهادینه شود.

سخنرانی مدیرعامل مرکز نوآوری ایرانسل در نوآوردگاه ایرانسل

بولوردی همچنین اعلام داشت که نوآوری، منشأ تحولات فناورانه‌ی سال‌های اخیر بوده و منجر به انقلاب صنعتی چهارم شده است؛ بولوردی گفت«نوآوری به رشد سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی کمک کرده، عمده‌ی سهم این رشد، مربوط به اپراتورها و اکوسیستم استارتاپی بوده است.»

به‌گفته‌ی مدیرعامل مرکز نوآوری ایرانسل، پس از فراخوان اولیه‌ی این مرکز، ۵۰ طرح و ایده ارسال شده که در داوری اولیه، ۱۰ تیم استارتاپی به نوآوردگاه راه یافته‌اند. تیم‌هایی که از داوری نهایی در مرکز نوآوری ایرانسل عبور کنند، در شتاب‌دهنده‌ی کهکشانِ مرکز نوآوری ایرانسل تحت حمایت قرار می‌گیرند.

بولوردی می‌گوید دریافت ایده‌ها برای حضور در نوآوردگاه‌های بعدی، همچنان ادامه دارد. درادامه‌ی مراسم، مدیرعامل اسنپ و عضو هیأت‌مدیره‌ی مجموعه‌ی ایرانسل‌لبز با اشاره به گذشت یک سال از راه‌اندازی رسمی مجموعه با حمایت وی اذعان کرد: «ایرانسل سابقه‌ی خوبی در حمایت از استارتاپ‌ها دارد و ارتباط زنده با اکوسیستم استارتاپی و تجربه‌ی موفقی که در سرمایه‌گذاری روی اسنپ به‌عنوان بزرگ‌ترین استارتاپ ایران داشته است، می‌تواند موجب حمایت مؤثرتر از تیم‌های استارتاپی شود.»

سخنرانی مدیرعامل اسنپ در نوآوردگاه مرکز نوآوری ایرانسل

محمد خلج اضافه کرد مجموعه‌ی اسنپ علاقه‌مند است تا ضمن حضور درکنار تیم‌ها، از ایده‌هایی که به این پلتفرم کمک می‌کند حمایت کرده و چالش‌های موجود را مطرح و راه‌حل برای آن‌ها دریافت کند. خلج گفت: «در پارادایم فکری جدید ایجاد شده در بخش دولتی، از بخش خصوصی حمایت بیشتری می‌شود و شرکت‌های فناور به رسمیت شناخته می‌شوند، این امر را باید موجب برطرف شدن بسیاری از مشکلات موجود در پیش پای نسل قبل شرکت‌های نوپا دانست.» مدیرعامل اسنپ خطاب به تیم‌های استارتاپی حاضر در نوآوردگاه اظهار کرد که در مرحله‌ی بعدی تیم‌ها باید برای تقویت هرچه بیشتر اعتماد نسبت به بخش خصوصی، در بخش دولتی تلاش کنند.

نخستین نوآوردگاه مرکز نوآوری ایرانسل، از ۱۶ تا ۱۸ آبان ماه، در «شتاب‌دهنده کهکشان» مرکز، واقع در «ایستگاه نوآوری شریف» با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود. ۱۰ تیم استارتاپیِ شرکت‌کننده، پس از ثبت‌نام در ارزیابی اولیه پذیرفته شده‌اند. این تیم‌ها پس از افتتاحیه‌ی صبح امروز، در کارگاه‌های مختلف حضور خواهند داشت و روز یکشنبه هم داوری نهایی و اختتامیه‌ی نوآوردگاه، با حضور و سخنرانی دکتر بیژن عباسی‌آرند، مدیرعامل ایرانسل برگزار می‌شود.