نخستین استارتاپ ویکند «مرکز نوآوری ایرانسل» برگزار می‌شود

نخستین استارتاپ ویکند «مرکز نوآوری ایرانسل» برگزار می‌شود

نخستین نوآوردگاه (استارتاپ ویکند) ایرانسل از ۱۶ تا ۱۸ آبان در «شتاب‌دهنده کهکشان»، مرکز نوآوری ایرانسل واقع در «ایستگاه نوآوری شریف»، برگزار می‌شود. در این مراسم، ۱۰ تیم استارتاپی حضور دارند که پس از ثبت‌نام، در ارزیابی اولیه پذیرفته شده‌اند. شتاب‌دهنده‌ی کهکشانِ مرکز نوآوری ایرانسل مجوز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری دارد و فعالیت خود را از مهر امسال آغاز کرده است. 

مرکز نوآوری ایرانسل در قالب مجموعه‌ی «ایرانسل لبز» و با هدف فرصت‌آفرینی در زمینه‌ی فناوری‌های برتر به‌منظور خلق ارزش و رفاه انسان‌ها و توسعه‌ی سبک زندگی دیجیتال تشکیل شد. مجموعه‌ی ایرانسل لبز (Irancell Labs) شامل سه بخش «تحقیق و توسعه» و «مرکز نوآوری ایرانسل» و «آکادمی ایرانسل» است که از سال گذشته با هدف تعمیق ارتباط ایرانسل با جامعه‌ی دانشگاهی و کمک به مراکز علمی و استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور تأسیس شد.

در روز نخست مراسم استارتاپ ویکند، دکتر حسن بولوردی، معاون فنی و مهندسی ایرانسل و مدیرعامل مجموعه‌ی «ایرانسل لبز» و مهندس محمد خلج، مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره‌ی اسنپ و عضو هیئت‌مدیره‌ی ایرانسل لبز، سخنرانی می‌کنند. درادامه‌ی مراسم نیز، کارگاه‌های مختلف تشکیل خواهد شد. روز یکشنبه ۱۸ آبان، تیم‌های شرکت‌کننده ایده‌ی خود را در حضور داوران ارائه می‌کنند و درپایان تیم‌های برتر در فرایندهای «پیش‌شتاب‌دهی / شتاب‌دهی» پذیرش می‌شوند. همچنین، دکتر بیژن عباسی‌آرند، مدیرعامل ایرانسل، در روز پایانی مراسم سخنرانی خواهد کرد.

مرکز نوآوری ایرانسل مهر امسال هم‌زمان با چهاردهمین سال‌روز تأسیس این اپراتور، از تمام تیم‌های استارتاپیِ خلاق دارای ایده یا محصول در هر‌یک از حوزه‌های مدنظر این مرکز دعوت کرده بود تا ایده‌های خود را با ایرانسل در میان بگذازند و در‌صورت تأیید این ایده‌ها، در نوآوردگاه شتاب‌دهنده‌ی کهکشان حضور یابند.

ازجمله زمینه‌های مهم موردحمایت مرکز نوآوری ایرانسل می‌توان به توسعه‌ی خدمات در زمینه‌ی سلامت دیجیتال (E-Health)، شناسه‌ی دیجیتال (Digital ID)، امتیازدهی اعتباری (Credit Scoring)، خدمات سبک زندگی دیجیتال (Digital Lifestyle Services)، خدمات مبتنی‌بر بستر ابری (Cloud-based Services)، توسعه‌ی خدمات در زمینه‌ی تبلیغات دیجیتال (Digital Advertising) و خدمات ویدئو بر مبنای تقاضا (Video on Demand) اشاره کرد. فناوری‌های مدنظر مرکز نوآوری ایرانسل نیز اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، زنجیره‌ی بلوکی، کلان‌داده، رباتیک، رایانش ابری، بیومتری و پردازش زبان طبیعی را شامل می‌شود.

مجموعه‌ی ایرانسل لبز با مأموریت انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه، نوآوری و تجاری‌سازی در زمینه‌ی شبکه‌ی ارتباطات و فناوری اطلاعات و کسب‌وکارهای پیرامونی با کمک مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج از کشور، اعم از دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و شرکت‌های فن‌آور و با هدف تأمین نیازمندی‌های بازار ICT تأسیس شد. چشم‌انداز این مجموعه پیش‌گام‌بودن در توسعه‌ی منابع انسانی و زیرساخت‌های تحقیقاتی اقتصاد دانش‌بنیان در حوزه‌ی ارتباطات و فناوری اطلاعات و دستیابی به جایگاه برترین شرکت ملی در زمینه‌ی خلق محصولات و خدمات این حوزه است.

ایرانسل، اولین و بزرگ‌ترین اپراتور دیجیتال ایران، با راه‌اندازی مرکز نوآوری به‌دنبال حرکت در مسیر گسترش خدمات متنوع و توسعه‌ی سبک زندگی دیجیتال و خلق آینده‌ای همگام با تحولات دنیای دیجیتال است تا با بهره‌گیری از فناوری‌های برتر در حوزه‌های مختلف، خلق ارزش کند.

تیم‌های استارتاپی می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌های مورد حمایت ایرانسل، به بخش «مرکز نوآوری ایرانسل» در وب‌سایت ایرانسل لبز به نشانی labs.irancell.ir مراجعه کنند.