قطع گسترده برق منجر به افت کیفیت دسترسی به اینترنت شد

قطع گسترده برق منجر به افت کیفیت دسترسی به اینترنت شد

کمی پیش از ظهر، برق ۱۰ منطقه در تهران و نقاط دیگری در کشور از جمله برخی شهرهای استان گیلان، البرز، مرکزی، اصفهان، سمنان، قم و اردبیل قطع شد. سخنگوی صنعت برق علت این قطعی را افزایش مصرف گاز خانگی و محدودیت تحویل سوخت به نیروگاه عنوان کرد.

به گزارش فارس، مصطفی رجبی مشهدی گفت: «بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، در برخی از نقاط کشور مجبور به اعمال محدودیت و خاموشی شدیم.» ازآنجاکه شیوع کرونا انجام کارهای بسیاری را به خانه‌ها منتقل کرد، قطعی حدود دو ساعتی برق مشکلات زیادی برای مردم به ‌وجود آورد؛ به‌خصوص آنکه اکنون برخی امتحانات مراکز آموزشی آغاز شده است و امور دیگری همچون کنفرانس‌ها، آموزش، برقراری ارتباط با همکاران و کسبوکارها به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. قطعی برق منجر به قطعی اینترنت در مناطقی شده است. این موضوع به ‌دلیل وابستگی سایت‌های BTS به برق و اتمام باتری آن‌ها رخ می‌دهد که تنها می‌توانند زمان کوتاهی از شبکه پشتیبانی کنند. با خاموش شدن یک سایت، ازدحام روی سایتی که قطع نشده است افزایش می‌یابد و منجر به افت کیفیت اینترنت می‌شود.

بنابر این اطلاع‌رسانی به مردم در مورد قطع برق الزامی به نظر می‌رسد. سخنگوی صنعت برق در این خصوص می‌گوید: «تاکنون شرایطی پیش نیامده است تا محدودیت‌ و خاموشی‌ها به‌شکل متواتر و پیوسته ادامه پیدا کند؛ قطعا اگر به آن شرایط برسیم، پیش از اعمال خاموشی نسبت به اطلاع‌رسانی اقدام خواهیم کرد… با توجه به شرایط بحرانی فعلی، برنامه‌های گسترده‌ای برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی ازجمله کاهش مصرف ادارات، اصلاح روشنایی معابر و سایر برنامه‌ها در دست تدوین است و با صرفه‌جویی مردم از این شرایط عبور خواهیم کرد.»

رجبی مشهدی اضافه کرد که مردم می‌توانند با کاهش یک درجه‌ای دمای محل زندگی خود، تا ۶ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند. اگر این صرفه‌جویی تا ۱۰ درصد انجام شود، از اعمال محدودیت و خاموشی جلوگیری می‌کند. شرایط مصرف گاز پس از شیوع کرونا و آغاز فصول سرد سال، به ‌شکل پیش‌بینی‌ ناپذیری بالا رفته است؛ علاوه‌ بر حضور بیشتر مردم در خانه‌ها و افزایش استفاده از وسایل برقی، مردم پنجره‌ها را برای رفت‌و‌آمد هوا و انتقال ویروس کرونا به بیرون از خانه، به‌کرات باز می‌گذارند. همچنین برخی وسایل گرمایشی با استفاده از برق زیاد کار می‌کنند. برخی آمارهای وزارت نیرو، خبر از افزایش ۳۰ درصدی مصرف برق می‌دهد. در نتیجه به نظر می‌رسد وزارت نیرو ترجیح داده است به‌ جای بالا رفتن بیش از حد استفاده از ظرفیت نیروگاه‌ها که می‌تواند منجر به خاموشی سراسری در سطح کشور شود، برق برخی مناطق را به‌صورت مقطعی قطع کند. پیش از این  رئیس سازمان محیط زیست درخ مورد آلودگی هوا اعلام کرد: «روزی دو ساعت قطع برق بهتر از مازوت‌سوزی است

بااین‌حال به‌نظر می‌رسد با توجه به احتمال پیش‌آمدن چنین اتفاق‌هایی، شرکت‌ها باید فکری به حال عدم قطع برق سایت‌های BTS کنند تا همانند برخی خدمات ضروری که در زمان قطع برق با مشکل مواجه نمی‌شوند، شاهد دو چندان شدن مشکلات با قطعی و اختلال در اینترنت هم نباشیم. آیا شما هم امروز شاهد افت کیفیت اینترنت همراه‌با قطعی برق بودید؟