فیلیمو و نماوا از انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئوی آنلاین کناره‌گیری کردند

فیلیمو و نماوا از انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئوی آنلاین کناره‌گیری کردند

فیلیمو و نماوا که پیش‌تر به‌صورت شفاهی کناره‌گیری خود را از انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئوی آنلاین اعلام کرده بودند، حال با انتشار بیانیه‌ای مشترک این موضوع را به‌طور رسمی اطلاع‌رسانی کردند. در این اطلاعیه دلیل کناره‌گیری، مصاحبه‌ها، اطلاع‌رسانی‌های نادرست و انتشار آمار غیرواقعی از سوی برخی اعضای انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین عنوان شده است. در متن اطلاعیه‌ی متشرک فیلیمو و نماوا نوشته شده است:

به دنبال برخی مصاحبه‌ها، اطلاع‌رسانی‌های نادرست و انتشار آمار غیرواقعی از سوی برخی اعضای انجمن صنفی شرکت های نمایش ویدیوی آنلاین کشور، فیلیمو و نماوا با انتشار اطلاعیه‌ای مشترک، ضمن توضیح روند فعالیت این صنف، به‌طور رسمی کناره‌گیری‌شان را از عضویت، فعالیت و هرگونه تصمیم‌گیری در این صنف اعلام می‌کنند. متن این اطلاعیه که در فروردین‌ماه ۱۳۹۹ منتشر شده است به شرح زیر است:

انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین ایران در نیمه دوم سال ۹۶ و با هدف ایجاد یک تشکل صنفی منسجم برای پیشبرد چندجانبه‌ی صنعت وی‌اودی و آی‌پی‌تی‌وی در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی فعالیت خود را آغاز کرد. اعضای این انجمن که از مدیران پلتفرم‌های فعال آن دوران کشور (فیلیمو، نماوا، لنز، آیو، فیلم‌نت، کاناپه، آی‌سیما، تیوا، آسمان و…) بودند، از ابتدا با برگزاری جلسات منظم هفتگی و پایبندی به اصول تشکل‌های صنفی فعالیت خود را در پیش گرفتند. با این‌حال این روند سازماندهی‌شده پس از مدت کوتاهی ادامه پیدا نکرد و فعالیت صنف از تمرکز بر موضوعات اصلی مطرح‌شده خارج شد. با عدم تشکیل جلسات انجمن و تغییرات گسترده‌ی حوزه‌ی وی‌اودی و ای‌پی‌تی‌وی که در مدت کوتاهی به‌صورت موازی رقم خورد، عملا انجمن نه کارایی تعریف‌شده را داشت و نه از سوی اعضای فعال آن به رسمیت شناخته می‌شد. تا اندازه‌ای که در همان دوره نیز کناره‌گیری فیلیمو و نماوا به‌صورت شفاهی به اعضای انجمن اطلاع‌رسانی شده بود.

در حال حاضر و بعد از گذشت حدود سه سال از تشکیل انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین، با توجه به شرایط مطرح‌شده و نیز برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی از سوی برخی اعضای انجمن، فیلیمو و نماوا با اعلام کناره‌گیری رسمی، هرگونه فعالیت صنفی در این انجمن را رد می‌کنند. همچنین با توجه به اینکه مدت طولانی است دخل و تصرفی در امور انجمن از سوی فیلیمو و نماوا صورت نگرفته، هرگونه اظهارنظر از سوی اعضای انجمن در خصوص تصمیم‌گیری‌های جدید یا اعلام آمار و اطلاعات در حوزه سینما و فرهنگ مورد تأیید این دو پلتفرم فعال در حوزه وی‌اودی نخواهد بود.

در پایان و ضمن احترام به تمام اعضای انجمن و اقدام‌های انجام گرفته، لازم به ذکر است این اطلاعیه با هدف توضیح روند فعالیت انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین و اعلام رسمی کناره‌گیری مدیران فیلیمو و نماوا از این انجمن صادر شده و کارکرد دیگری نخواهد داشت.

به‌نظر می‌رسد بیانیه‌ی مشترک فیلیمو و نماوا احتمالا در پی صحبت‌های محمد صراف، رییس انجمن VOD و IPTV منتشر شده است که در گفتگویی با ایلنا در مورد پخش آنلاین فیلم‌ها و آثار سینمایی صحبت کرده بود که به دلیل تعطیلی سینماها بعد از شیوع ویروس کرونا اکران نشدند. او در مصاحبه‌ی خود گفته بود:

طرحی را آماده کردیم و از آنجا که این طرح ملی است به معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان سینمایی و همچنین به سیدضیاء هاشمی به نمایندگی از شورای عالی تهیه‌کنندگان ارائه کرده‌ایم که بر اساس آن فیلم‌های اکران نشده که تمایل دارند، می‌توانند در بستر اینترنت به نمایش دربیایند. در این طرح به نام «سینما آنلاین» که به روی بستر «فیلمنت» به‌عنوان تجمیع‌کننده اجرا می‌شود فیلم‌ها و آثار سینمایی که اکران نشده‌اند به شکل سانس‌بندی روی تمام پلتفرم‌های VOD و IPTV بلیت‌فروشی می‌شود و مخاطبان فقط با خرید بلیت و به صورت آنلاین فیلم‌ها را تماشا می‌کنند. در این طرح هر مخاطب در یک سانس مشخص بلیت خود را می‌خرد و فقط می‌تواند فیلم مورد نظرش را در همان سانس و به صورت آنلاین تماشا کند و امکان دانلود نخواهد داشت و حتی اگر بتواند دانلود کنند به دلیل رمزگذاری‌هایی که شده فایل دانلود شده قابل اجرا نخواهد بود. 

در این طرح فیلم‌نت به عنوان تجمیع کننده‌ی اصلی، لینک استریم را در اختیار همه‌ی وی‌او‌دی‌ها قرار می‌دهد؛ چرا که پخش به صورت آنلاین خواهد بود و قرار است هر شب تسویه حساب شود. این امر به مدیریت این سیستم کمک شایانی خواهد کرد. از طرف دیگر برای هر تهیه‌کننده‌ای که فیلمش را ارائه می‌کند یک پنل کاربری تعیین می‌شوند و حساب بانکی نیز مشخص است و تهیه‌کنندگان می‌توانند میزان نمایش فیلم‌هایشان و تعداد بلیت‌های خریداری شده را مشاهده کنند و هر ۲۴ ساعت نیز مبالغی که برای بلیت‌ها واریز شده مستقیما به حساب تهیه‌کننده واریز خواهد شد.