سخنگوی دولت: وارد فاز مهار کرونا شده‌ایم

سخنگوی دولت: وارد فاز مهار کرونا شده‌ایم

علی ربیعی، سخنگوی دولت روز دوشنبه طی سخنانی اعلام کرد که ایران از مراحل مدیریت و کنترل بیماری کووید ۱۹ عبور کرده و وارد فاز مهار این بیماری شده است. بااین‌حال وی می‌گوید که استمرار این مرحله نیازمند تداوم همکاری مردم است.

به‌گفته‌ی ربیعی، براساس آخرین گزارش ارائه‌شده در جلسه‌ی ستاد ملی مبارزه با کرونا، عدد مولد نسلی (RE) در کمتر از چهار هفته به زیر یک رسیده است؛ یعنی میزان انتقال کرونا از یک نفر به سه نفر در  اسفندماه، اکنون به کمتر از یک نفر رسیده است. ربیعی می‌گوید این شاخص نشانه‌ی بسیار خوبی است چراکه بدان معنا است که یک بیمار حتی یک شخص دیگر را نیز مبتلا نمی‌کند.

ربیعی تصریح کرد در فاز مهار بیماری، ما نیازمند تداوم همکاری بالای ۸۳ درصد کنونی هستیم که البته تاکنون، این همکاری ازسوی مردم شده است. وی اضافه‌کرد:

ما ناگزیر و ناچار هستیم اقتصاد را سرپا نگه داریم. تجربه به ما نشان داد و حتی به کشورهایی که بعد از ما درگیر این بیماری شدند، [که] فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند یک استراتژی صحیح بوده است و این استراتژی قطعا با همکاری صاحبان صنایع، کارگران و افرادی که در بخش‌های خدمتی خدماتی و کارمندان دولت کار می‌کنند و همچنین شهروندان امکان‌پذیر است.

ما می‌توانیم با وجود کرونا، جان‌باختن کمتری را داشته باشیم و زندگی روزمره‌ی مردم هم در جریان باشد و اقتصاد کشور نیز از کار نیفتد.

مقاله‌های مرتبط:

به‌گفته‌ی سخنگوی دولت، تعداد نقاط سفید در سطح کشور در حال افزایش بوده و اکنون به ۲۸۰ شهرستان رسیده است. همچنین ایران، پس از چین و سوئیس، رتبه‌ی سوم را در روند بهبودی و درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در جهان دارد. ربیعی می‌گوید تقریبا ۹۴ درصد مبتلایان ما به کرونا بهبود پیدا می‌کنند، درحالی‌که میانگین جهانی بهبود بیماران مبتلا به کرونا در جهان ۸۴ درصد است.

باوجود نرخ نزولی ابتلا به کرونا در اکثر نقاط کشور، برخی استان‌ها مانند خوزستان و لرستان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان نیز افزایش تعداد مبتلایان را تجربه می‌کنند. باتوجه‌به این موضوع، سخنگوی دولت می‌گوید که نماینده‌ی وزیر بهداشت در استان خوزستان مستقر شده و محدودیت‌هایی نیز برای این استان در نظر گرفته شده است. در یک شهر سیستان و بلوچستان هم که تعداد مبتلایان بالا رفته، غربالگری برای همه انجام می‌شود و کنترل های بهداشتی در حال انجام است تا در آنجا شیوعی نداشته باشیم و به شرایط قبل بازگردیم.

ربیعی درمورد وضعیت شیوع کرونا در تهران نیز گفت که این شهر در روزهای اخیر شاهد تعداد جان‌باخته‌های کمتری نسبت به قبل بوده و برهمین اساس، فعلا برنامه‌ی جدیدی درجهت اعمال محدودیت‌های بین استانی وضع نمی‌شود.

به‌گفته‌ی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، تا ظهر دیروز ظرف ۲۴ ساعت، تعداد ۲۲۹۴ مبتلای جدید به ویروس کرونا جدید در کشور شناسایی شد و ۶۹ نفر نیز در این مدت زمان جان باختند.