ساترا سایت‌های منتشرکننده غیرمجاز فیلم «طلا» را مسدود کرد

ساترا سایت‌های منتشرکننده غیرمجاز فیلم «طلا» را مسدود کرد

روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) اعلام کرد چهار سایت که به‌صورت غیرقانونی و بدون توافق با تهیه‌کننده‌ی فیلم «طلا» اقدام به پخش آن کرده بودند مسدود شدند. این اقدام همزمان با اکران آنلاین فیلم سینمایی طلا در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر دارای مجوز از سوی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و با هماهنگی دادستانی کشور انجام شده است.

ساترا می‌گوید این اقدام یعنی مسدودسازی سایت‌های پخش غیرمجاز فیلم طلا به‌منظور حمایت از حق مالکیت معنوی و با هدف شکل‌گیری بازاری شفاف در حوزه‌ی صوت و تصویر فراگیر انجام داده است.

بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور و تعطیلی سینماها، امکان نمایش آنلاین برخی فیلم‌های سینمایی با مجوز ساترا در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر فراهم شد. خروج، فیلمی به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا اولین فیلمی بود که به صورت آنلاین اکران شد و بعد از آن حمایت معنوی از صاحبان اثر به‌صورت جدی در دستور کار سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی قرار گرفت؛ به همین منظور سه رسانه‌ی داخلی که اقدام به پخش غیرمجاز فیلم خروج کرده بودند نیز به درخواست تهیه‌کننده‌ی فیلم و بدون طی مراحل اداری از دسترس خارج شدند.

ساترا می‌گوید با ادامه‌ی روند پخش فیلم‌های سینمایی به‌صورت آنلاین از رسانه‌های صوت و تصویر کشور، حفاظت از حقوق تولیدکنندگان و پخش‌کنندگان آثار را از وظایف ضروری خود می‌داند و پایش و رصد خود برای شناسایی سایت‌های متخلف در این زمینه را ادامه خواهد داد.

طلا فیلمی از پرویز شهبازی است که با پرداختی دقیق و مهندسی شده از زیست نسل جوان در منجلاب مشکلات اقتصادی، نفس عمیقی از مرگ این نسل دربند را با پایانی قاطع به تصویر می‌کشد؛ نقد و بررسی این فیلم را می‌توانید در اینجا بخوانید.