رهبری به واردات گوشی آیفون انتقاد کردند

رهبری به واردات گوشی آیفون انتقاد کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در نشست تصویری با اعضای هیئت دولت، واردات گوشی‌های لوکس به کشور را مورد انتقاد قرار داده و گفتند که باید جلوی این اتفاق گرفته شود.

به بیان رهبری، واردات بی رویه که باعث شکایت مکرر تولیدکنندگان و حتی ورشکستگی برخی از آن‌ها شده، برای کشور بسیار خطرناک است و در همین زمینه، واردات لوکس نیز ازجمله موانعی به شمار می‌رود که دولت باید به آن ورود کرده و از سر راه تولید حذف کند. حساب اینستاگرامی رهبری در این‌باره نوشته است:

گاهی این واردات، واردات لوکس است یعنی هیچ نیاز بهش نیست؛ شنیدم که برای واردات یک نوع #گوشی_لوکس_آمریکایی در سال۹۸ حدود نیم میلیارد دلار مصرف شده. البته بخش خصوصی این کار را می‌کند، منتها دولت بایستی جلوی این را بگیرد.

پیش از این، سامانه همتا اعلام کرده بود که در سال ۹۸، نیم میلیارد یورو برای واردات گوشی اپل به کشور اختصاص یافته، درحالی‌که این دسته گوشی‌ها تنها ۴ درصد بازار را تأمین می‌کنند و اگر بخواهیم به واردات گوشی اپل به بازار ایران ادامه دهیم، در بخش‌های اساسی دیگر بازار اختلال به‌وجود می‌آید.

رهبر انقلاب با اشاره به بازگردانده‌نشدن ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات اظهار کردند که ممکن است بخشی از این ارزها به دلایل منطقی هنوز بازگردانده نشده باشند اما باید با موارد سودجویانه همچون واردات کالاهای لوکس یا خرید ملک در خارج از کشور برخورد شود.

بنا به اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، گوشی اپل در سال ۹۹ به تعداد کمی وارد کشور شده که آن هم متعلق به ثبت سفارش‌های سال پیش بوده است؛ البته رجیسترشدن این گوشی‌ها عمدتا به‌صورت مسافری و قاچاق بوده است. سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل به زومیت می‌گوید ممنوعیت ثبت سفارش گوشی با قیمت بالای ۳۰۰ یورو درحال حاضر لغو شده و سه هفته می‌شود که ارز برای تخصیص به آن تعلق می‌گیرد.