تعرفه واردات موبایل‌های بیش از ۶۰۰ دلار دو برابر شد

تعرفه واردات موبایل‌های بیش از ۶۰۰ دلار دو برابر شد

در ایران، واردات گوشی‌های پرچم‌دار روز‌به‌روز وضعیت سخت‌تری پیدا می‌کند. تیرماه، واردات گوشی بیش از ۳۰۰ یورو ممنوع شد. با اینکه دولت پس از انتشار این خبر از تصمیمش عقب‌نشینی و اعلام کرد روال واردات گوشی همانند قبل ادامه دارد، ظاهرا وزارت صمت همچنان به‌دنبال ممنوع‌کردن واردات گوشی بیش از ۳۰۰ یورویی است.

حال در اقدامی جدید، سخن‌گوی کمیسیون تلفیق لایحه‌ی بودجه‌ی ۱۴۰۰ از افزایش ۶ درصدی ورودی گمرکی گوشی‌ها و تبلت‌ها با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار خبر داد. به‌گزارش ایسنا، پیش‌از‌این تعرفه‌ی واردات موبایل بیش از ۶۰۰ دلار ۶ درصد بود که اکنون به ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است. البته مصوبات کمیسیون تلفیق باید به تصویب مجلس برسد تا جنبه‌ی قانونی پیدا کند.

قیمت گوشی که در سال اخیر مرتب در حال نوسان و قرار بود همین روزها با ورود بار جدید شرکت‌های واردکننده نسبتا کاهش یابد، قطعا از این تصمیم جدید تأثیر خواهد پذیرفت. فروشندگان در مرکز موبایل «پایتخت» می‌گویند قیمت گوشی‌های اپل در روزهای اخیر کاهش زیادی یافته بودند؛ به‌طوری‌که آیفون ۱۲ پرو مکس درمقایسه‌با دو روز گذشته دو‌میلیون تومان ارزان‌تر شده بود و امروز به قیمت ۴۴ میلیون فروخته می‌شد.

مقاله‌ی مرتبط:

هرچند جای تعجب ندارد انتظار داشته باشیم با انتشار خبر افزایش ورودی گوشی با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار، از فردا قیمت گوشی‌های اپل در بازار افزایش یابد. این اتفاق در زمان انتشار خبر منع واردات گوشی با ارزش ۳۰۰ یورو افتاد و قیمت گوشی‌های آیفون تا مدتی نوسانات زیادی داشت.

پیش‌از‌این، انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرده بود که در سال ۱۳۹۸، نیم‌میلیارد یورو فقط برای واردات گوشی‌های اپل اختصاص یافته بود که باعث می‌شد گوشی‌های اقتصادی‌تر کمتری در بازار عرضه شوند.