اجرای مصوبه ساماندهی خدمات ارزش افزوده یک ماه دیگر به تعویق افتاد

اجرای مصوبه ساماندهی خدمات ارزش افزوده یک ماه دیگر به تعویق افتاد

اواخر اسفندماه سال پیش، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خبر از ابلاغ مصوبه‌ی کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای پایان دادن به کلاهبرداری‌های خدمات ارزش افزوده داد. کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات در آخرین جلسه سال ۹۸ باتوجه به مصوبه شورای عالی فضای مجازی، این الحاقیه برای مصوبه ۲۴۸ را درخصوص ارائه و استفاده از خدمات ارزش افزوده تصویب کرده بود.

در این مصوبه، موضوع اعتبار خدمات ارزش افزوده پیش‌بینی شده است که براساس آن مشترک می‌تواند بسته خدمات ارزش افزوده را با قیمت مشخصی خریداری کند و اپراتورها نیز صرفاً به مشترک اجازه می‌دهند خدمات ارزش افزوده را تا سقف اعتبار تعیین‌شده فعال کند. همچنین، هرگونه مبلغی که بابت خدمات ارزش افزوده از مشترکان تلفن ثابت یا تلفن همراه دائمی یا اعتباری کسر می‌شود باید از محل اعتبار تعیین‌شده باشد.

به‌گفته‌ی محمد امامی، مدیرکل نظارت بر سرویس‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری، دارندگان پروانه موظف هستند پس از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از سوی مشترک، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده از آن را به مشترک اطلاع داده و حداکثر تا سقف اعتبار خدمات ارزش افزوده مشترک، خدمت درخواستی را برای وی فعال کنند. هرگونه تمدید یا فعال‌سازی دوباره اعتبار خدمات ارزش افزوده باید پس از درخواست مجدد از سوی مشترک انجام شود.

امامی می‌گوید دارنده‌ی پروانه موظف است پس از پایان اعتبار خدمات ارزش افزوده، پیامکی مبنی بر پایان اعتبار این خدمات برای مشترک ارسال کند و برای مشترکین تلفن ثابت و همراه دائمی به‌صورت جداگانه صورتحساب صادر کند.

این مصوبه قرار بود از ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ اجرایی شود. حال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده که اجرای مصوبه‌ی مربوطه به یک ماه دیگر موکول شده است. مدیرکل نظارت بر سرویس‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری، علت تمدید مهلت اجرای الحاقیه مصوبه‌ی موردبحث را شرایط پیش‌آمده به‌سبب شیوع ویروس کرونا و موانع فنی برای پیاده‌سازی فرایندهای مناسب در شبکه اپراتورها برای اجرای مفاد مصوبه عنوان کرد.

امامی همچنین اشاره کرده که برخی از مشترکان هنوز در مورد شرایط و هزینه‌های عضویت، روش‌های استعلام وضعیت عضویت یا لغو آن ناآگاهی دارند و به‌همین دلیل، الحاقیه‌ی مذکور تصویب شده است.