آموزش استعلام چک برگشتی صیادی

آموزش استعلام چک برگشتی صیادی

سامانه‌ی چک صیادی سامانه‌ی مدرن‌تر صدور و انتقال چک است که تا حد زیادی از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. این سامانه‌ی یکپارچه امکان انجام فعالیت‌هایی همچون بررسی اعتبار صادرکننده‌ی چک را به‌صورت رایگان در اختیار مردم می‌گذارد.

برای استعلام چک برگشتی یا به بیان بهتر وضعیت اعتباری چک صیادی، یک سامانه‌ی پیامکی و یک سامانه‌ی تحت وب در اختیار مردم قرار دارد. برای استفاده از سامانه‌ی تحت وب کافی است به این لینک وب‌سایت رسمی بانک مرکزی وارد شوید و مطابق تصویر،‌اطلاعات شناسه صیاد ۱۶ رقمی چک در دست خود را وارد کنید. سپس با وارد کردن کد اعتبارسنجی در پایین فیلد مذکور، روی دکمه‌ی استعلام چک صیادی کلیک کنید. نتیجه‌ی استعلام و بررسی اعتبار در پایین صفحه، ‌نمایش داده می‌شود. استعلام با این روش هیچ هزینه‌ای ندارد.

استعلام چک برگشتی

منبع عکس: وب‌سایت بانک مرکزی

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، وضعیت اعتبار صادرکننده‌ی چک با ذکر نام در سامانه نمایش داده می‌شود. همچنین وضعیت اعتبار او با یک رنگ مشخص خواهد شد که هر رنگ، معنای مشخصی دارد. طبق اطلاعات منتشرشده در بانک مرکزی، وضعیت اعتباری هر رنگ به‌صورت زیر تعریف می‌شود:

  • وضعیت سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.
  •  وضعیت زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
  •  وضعیت نارنجی:‌ صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
  •  وضعیت قهوه ای: صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
  •  وضعیت قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

استعلام چک برگشتی

دو نکته‌ی مهم در استعلام وضعیت چک در سامانه‌ی صیادی وجود دارد. اگر صادرکننده‌ی چک، شخصیت حقوقی بوده و شناسه‌ی ملی ثبت‌شده در پایگاه داده‌ی بانک مرکزی نداشته باشد، عبارت «شناسه ملی ….. قابلیت استعلام ندارد» به کاربر اطلاع‌رسانی می‌شود. به‌علاوه، در چک‌های برگشتی اشخاص حقیقی با حساب مشترک، وضعیت اعلام‌شده درباره‌ی اعتبار، اعتبار فرد با بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی را نشان می‌دهد.

مقاله‌های مرتبط:

بانک مرکزی برای استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی، سامانه‌ی پیامکی هم راه‌اندازی کرده است. برای استفاده از سامانه‌ی پیامکی تنها باید شناسه صیاد ۱۶ رقمی چک را به‌صورت کد USSD زیر در گوشی خود وارد کنند:

۱*۱* شناسه استعلام ۱۶ رقمی

هزینه هر استعلام پیامکی، ۳۵۰ تومان است که صرف‌نظر از تعداد پیامک‌های پاسخ استعلام اخذ می‌شود. به‌علاوه، پیامک پاسخ استعلام تنها از سرشماره‌ی ۷۰۱۷۰۱ ارسال می‌شود و کاربران باید برای اعتبارسنجی استعلام، به سرشماره دقت کنند. پاسخ پیامک استعلام هم مانند نسخه‌ی وب، وضعیت اعتبار چک را به‌صورت وضعیت‌های رنگی نمایش می‌دهد.